FÉNY ÚTJA állomások a Zsolnay Negyedben:
A Fény Útját megtekintheted:
csütörtök, péntek, szombat: 21.30–01.00
vasárnap: 21.30–00.00
Az ettől eltérő nyitvatartással működő állomásokat a leírások mellett jelöljük!
Az állomások az E78 koncertterem és a Planetárium kivételével ingyenesen látogathatók.
PTE MK Fénykurzus - EXOSZFÉRA A/V SZÍNPAD
FÉNYMŰVÉSZTELEP
A Fényfesztivál sokszínűségét a PTE MK Elektronikus Zenei Médiaművész (EZM) hallgatói is gazdagítják. Ezúttal a Zsolnay Negyed déli oldala zeng majd a különbnél különb ütemektől, ahol a PTE MK fénykurzusán résztvevő hallgatók gondoskodnak a közönséget körülölelő látványról. A vetített felületekre és a megvilágított terekre Harsányi Réka vezetésével készítenek munkákat a fesztivált megelőző alkotótelepen, valamint egy otthonos chill zone-t is kialakítanak ahol a nyugodtabb vizuálok kerülnek fókuszba.
- PTE MK Zeneművészeti Intézet
MOME Media Design - Video Mapping Workshop
FÉNYMŰVÉSZTELEP
Az idei Fényművésztelep kiemelt projektje a MOME Media Design szakával való együttműködés, aminek keretében a szak hallgatói a fesztivál előtt többnapos workshop keretében készítenek video mapping tartalmakat a Zeneművészeti Intézet homlokzatára.
Workshop vezető: Zádor Tamás / Kiégő Izzók
Zene: Adam Salman feat. Sanyi
Résztvevők: Barna Nóra, Barta Imola, Horváth Adrienn, Nagy Sára Miriam, Pálinkás-Szűcs Emili, Péri Gergő Gábor, Rósz Anna, Takács Bori, Tóth Katinka, Vészi Samu
Pálfalusi Attila, Molnár Júlia Dóra
- Design és Médiaművészeti Tanszék
Bódis Dávid - FényKert
FÉNYMŰVÉSZTELEP
A testen túli, testnélküli, természetfeletti létet a mai ember leginkább a technológiában és a virtuális valóságban véli felfedezni. Az önmagunkból való kilépést azonban a természet nagy, kollektív tudatával való egybeolvadás, a szimbolikus kivirágzás és az örökkévalóságban való meggyökerezés teszi teljessé. Visszatérés a Kertbe – az általam tervezett fényszőnyeg ezt a spirituális útkeresést illusztrálja különböző szürreális emberi-növényi összefonódások sorozatával, és egyúttal egy álomszerű kerti sétára hív minket, hogy a Fény Útját végigjárva mi is kivirágozzunk.
Vetítéstechnikai partner: Night Projection
Eper Digital - Hurok
A HUROK egy tórusz formájú installáció, ami nem bocsát ki saját fényt, hanem torzítva visszatükrözi vissza környezetét, így manipulálva érzékelésünket.
A majd 9 méter széles és 3 méter magas szoborszerű alkotás a gyűrű és a tükör szimbolikáját használva mozgatja meg fantáziánkat.
A tórusz egy olyan háromdimenziós alakzat, ami leginkább egy körgyűrűhöz hasonlít. Ezt az alakot a fizikában általában a tekercsekben lévő áram által generált mágneses mezőkkel társítják, a mágneses vagy elektromos mező, amely a tórusz alakját veszi fel.
A toroid alakot modellként tekintik arra, hogyan áramlik az energia az univerzumban.
Egy folyamatos energia hurkot szimbolizál, ami arra utal, hogy az energia folyamatosan kering és megújul.
A gyűrű alakja gazdag szimbolikával bír, megtestesítve a szerelem, az egység, a védelem és az életben rejlő természetes ciklusok témáit. A tükör történelmileg a virtualitás vagy a kiterjesztett valóság első eszköz, nemcsak megkettőzi a valóságot, hanem képes át is alakítani.
Ez a helyszín július 4., 5., és 6-án már déli 12.00 órától látogatható.
facebook.com/eperdigital
instagram.com/eper_digital

Varga Balázs - Center Point
A középpont: a fény és algoritmus találkozása, ahol a technológia által vezérelt ragyogás a tér szívében teremt fókuszpontot és vizuális egyensúlyt.
A Center Point egy innovatív fényinstalláció, ami a tér és a fény interakcióját helyezi a középpontba. Az installáció középpontjában egy robotkar áll, amely precíz mozgásával és irányításával hangsúlyozza a fény dinamikáját. A lézer és a robotlámpák egyedi fényhatásokat hoznak létre, amelyek folyamatosan változnak, így minden néző új élményt kap.
A műalkotás immerzív hangrendszere a fény és a mozgás együttesével összhangban teremt magával ragadó atmoszférát. A különböző hangzások és fényjátékok együttesen engedik a nézőt egy felfedező útra, ahol a középpont nem csupán a tér fizikai középpontját jelenti, hanem a belső lelki fókuszált állapotot is.
https://hybridproduction.hu
Vetítéstechnikai partner és támogató: Harman
Hangtechnikai partner és támogató: Adamson
FÉNY ÚTJA EXTRA karszalaggal látogatható!
Ez a helyszín július 4., 5., és 6-án már déli 12.00 órától látogatható.
Berényi Boglárka - Fényhordozók
FÉNYMŰVÉSZTELEP
A "Fényhordozók" című installáció a szobrászat és a fényművészet elemeit ötvözi. Koncepciója a belső fény felfedezését, a megvilágosodás felé való haladást jelenti. A fényt, mint megfoghatatlan, elemi erőt ábrázolja, mellyel a folyamatábrát alkotó emberalakok azonosulni próbálnak - az első felajánlja, a másodikban tudatosul, a harmadik alak pedig magába foglalja a fényt.
A szobrok anyaga papírmasé, mely újrahasznosított papírból készült.
https://www.instagram.com/berenyi.bogi.szobrok
Szécsényi-Nagy Loránd - Fényhullám modulátor
FÉNYMŰVÉSZTELEP
Az installáció a kozmikus vöröseltolódást vizsgálja, melynek felfedezése egyértelmű bizonyítékot szolgáltatott az Univerzum gyorsuló ütemű tágulására.
A fény csillagászati eszközökkel detektálható vöröseltolódása a doppler hatásból és az Univerzum tágulásából adódik. Egy távoli égitestből hozzánk érkező fény útja az univerzum tágulása miatt menet közben megnő, így annak hullámhossza megnyúlik, a színe a vörös felé tolódik.
Az installáció egy tükör és folyadék segítségével a szivárvány színeire bontja a szerkezetébe integrált lámpa fényét, melyet aztán színekre szed szét egy reflektív fémfelületű henger elmozgatása által. Ciklikus mozgása révén a szerkezet mindig egy adott színtartományt vetít ki, és sorban visszatükrözi a generált szivárvány összes színét. Ezáltal az installáció megidézi a fény kozmosz átszelése közben bekövetkező színeltolódását.
lorandszecsenyi-nagy.com
instagram.com/sz_n_l
vimeo.com/sznl
MOME Media Design & CAU Virtual Convergence College - Immersive Beats - Audio-Vizuális projektek
Válogatás a MOME Media Design szak és a CAU Virtual Convergence College hallgatóinak munkáiból.
Fedezd fel a zene és az immerzív történetmesélés kreatív találkozását ebben a különleges 360 fokos videoklip válogatásban. A MOME Media Design és a Chung-Ang Egyetem hallgatói által készített alkotások haza előadók műveire és a mesterséges intelligencia által generált hangképekre is izgalmas vizuális élményekkel válaszolnak.
FÉNY ÚTJA EXTRA karszalaggal látogatható!
Ez a helyszín július 4., 5., és 6-án már 18.00 órától látogatható.

Koza Petra - A játszótér titkos élete
Ezen a különös játszótéren a játékok az éjszaka leple alatt életre kelnek, és izgalmas, vibráló színeket öltenek az ultraviola fényben. A sötétben egy új, szokatlan világ bontakozik ki, amely kalandra hív minden kis és nagy felfedezőt.

- Bóbita Bábszínház Szabadtéri Színpada
Kálmán Mátyás & Kiss Patrik - Mikrokozmosz
Ez az interaktív installáció a mesterséges intelligencia erejét használja, hogy valós időben generált, folyamatosan változó vizuális képeket tárjon a látogatók elé. A résztvevők mozdulataikkal és testtartásukkal közvetlenül irányítják a képfolyam dinamikáját, amelyet a makrofotográfia aprólékos részletei és a természet mikroszkopikus világa inspirál.
A mű célja, hogy feltárja a láthatatlan természet esztétikai és strukturális gazdagságát, miközben a látogatót aktív részvételre ösztönzi.
https://lightform.agency
Szilágyi Csilla & Pala Papp László - Mozaikszem
„Installációnk a rovarok összetett szemének analógiáján alapul. Az alkotás az üveg-beton-fény hármas egységéből jött létre. Az alkotás interaktívan reagál a látogatók megközelítésére. Speciális szenzorok segítségével a szemek tekintete követi a közönség mozgását. A természetben gyakran előforduló háromszög-hatszögletű szerkezet a kompozíció alapja, ami például a muslinca összetett szemének mikroszkópos képén is megfigyelhető. Ez a mű egyben vizuális utalás az angyali hierarchiában megjelenő védőlényekre, akik folyamatosan figyelik, szemmel tartják, sok szemmel követik az emberek tevékenységét. Asszociálhatunk a modern technológiák által biztosított folyamatos megfigyelő / ellenőrző jelenlétre is."
Szilágyi Csilla szobrászati munkáiban elterjedt szerkesztési elv a háromszög alakú rácsszerkezet, ami itt szigorú geometriai pontossággal jelenik meg. A 2,5 cm-es betonrács szemébe homokfúvott optikai lencséket helyeztek, amelyekre Pala Papp László médiaművész mozgó szemgolyókat vetít.
Zene / looper: Papp Mukunda
www.facebook.com/csillaszilagyiofficial
www.instagram.com/csilla_szilagyi
fenyhangar.hu
- PTE MK Zeneművészeti Intézet és Zsolnay Porcelánmanufaktúra között
Németh Konkrét Gábor - Médiakomplex dinamikumok
Németh Konkrét Gábor a budafoki KULTIKUM Rendezőház alapítója, aki nagyszabású kiállításokat és szelebrációkat tart a komplexumban, maga is alkot kinetikus fényobjekteket is.
Munkáira jellemző az ipari hulladékok újrafelhasználása, amik rendre emblematikus előtörténetekkel bírnak. Egyes objektjei teljesen egyéni látványvilágokat és eddig nem ismert szemfényvesztési módokat szerepeltetnek.
A fiktív teret az eddig világszerte, több évtizede ismert fényobjektek mindegyike csak egy oldalról tette láthatóvá, viszont az itt bemutatásra kerülő objektek egyes darabjainál dupla oldalas megjelenítése adódik a végtelen utaknak, illetve az úgynevezett "nem teret" dinamikusan, folyamatosan váltakozó irányultsággal prezentálják.
facebook.com/kultikum
innomatik.hu
Kiállítások és művészeti programok:
LOKART 3.0 Kortárs Képzőművészeti Biennálé
Zsolnay Negyed – m21 Galéria
Részletek